4. Sınıf Matematik Simetri Konu Anlatımı

Sevgili Öğrenciler bugün ki dersimizde Simetri konusunu öğreneceğiz. Peki, günlük hayatta pek çok yerde karşımıza çıkan simetri nedir?

Simetri, bir cismin bir doğruya göre eşit uzaklıktaki görüntüsüdür.Yani örneğin aynanın karşısına geçtiğimizde karşımızda oluşan görüntü bizim simetriğimizdir. Ayna ise bizim simetri doğrumuzdur. Konumuzu örneklerle daha iyi anlayacağımızı düşünüyorum.

sssss

Yukarı da gösterilen Yıldız, Levha ve Üçgen şekilleri simetri doğrularının üzerinde katlanırsa şekiller üst üste gelecektir. o zaman bu şekiller simetrik şekillerdir ve çizilen doğrularda simetri doğrularıdır.

sq

Yukarıda bazı harflerin simetri doğruları verilmiştir.”M” ve “B” harflerinin birer tane simetri doğrusu varken “H” harfinin iki tane simetri doğrusu vardır. Bu da demek oluyor ki her şeklin birden fazla simetrisi bulunabilir.

yyy

Yukarı da gösterilen yıldızın da beş tane simetri doğrusu vardır. Bu demek oluyor ki yıldızımızı hangi simetri doğrusundan katlarsak katlayalım şekil üst üste gelecektir.

DÜZLEMSEL ŞEKİLLERDE SİMETRİ

Düzlemsel simetrik şekillerde yatay, düşey ve köşegen simetri doğrusu kullanılabilir. Simetrik şekillerdeki simetrik nokta çiftlerin simetri doğrusuna olan uzaklıkları eşittir.

Düzlemsel şekillerde;
» Yatay,
» Dikey veya
» Köşegen simetri doğruları bulunabilir.

Şimdi de düzlemsel şekillerin simetrilerini inceleyelim.

ka

Yukarı da verilen karenin 4 farklı simetri doğrusu vardır. Hem yatay hem dikey hemde iki adet köşegen simetrisi bulunmaktadır.

ikki

Şekilde de görüldüğü üzere bu bir ikiz kenar üçgendir. İkizkenar üçgende eş kenarları birleştiren köşe ile diğer kenarın orta noktasından geçen dik doğru simetri doğrusudur. Bu nedenle de ikizkenar üçgenin 1 tane simetri doğrusu vardır.

di

Dikdörtgende karşılıklı kenarlar birbirine eşit ve paralel olduğu için karşılıklı kenarların orta noktalarından geçen 2 tane simetri doğrusu çizilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki Dikdörtgende köşegenden simetri doğrusu çizilemez.

4.Sınıf Matematik Simetri Konu anlatımımızın sonuna geldik arkadaşlar.