4.Sınıf Matematik Dikdörtgen Kare Ve Üçgen Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz bu matematik ders anlatımında 4.sınıf matematik geometrik şekiller dikdörtgen kare ve üçgen konularını işleyeceğiz.

Dikdörtgen

Karşılıklı kenarları birbirine eşit olan geometrik şekildir. Dört kenarı ve dört köşesi vardır. Tüm köşeler birbirine diktir.

Aşağıdaki dikdörtgenin kenarlarını birlikte isimlendirelim. E ve F köşeleri arasındaki kenarımızın ismi [EF] kenarıdır. F ve G köşeleri arasındaki kenarımızın ismi ise [FG] kenarıdır. G ve D köşeleri arasında kalan kenarın ismi ise [GD] kenarıdır. D ve E köşeleri arasında kalan kenar ise [DE] kenarıdır.

geometrik-s%cc%a7eklin-kenarlarini-isimlendirelim-4-sinif-mat

Dikdörtgenin Köşegenleri

Dikdörtgenin bir köşesinden karşı köşesine doğru uzanan doğru parçalarına dikdörtgenin köşegenleri denir. Bir dikdörtgende iki tane köşegen vardır ve bunların uzunlukları birbirine eşittir.

dikdo%cc%88rtgen-ko%cc%88s%cc%a7egenleri

Yukarıdaki dikdörtgenin köşegenleri olan [AN] ve [KT] nin uzunlukları birbirine eşittir ve |AN| = |KT| olarak gösterilir.


Kare

Dört kenarınının tamamı birbirine eşit olan geometrik şekildir. Tıpkı dikdörtgen gibi dört kenarı ve dört köşesi vardır. Aşağıdaki karenin kenarlarını tıpkı yukarıda yaptığımız gibi birlikte isimlendirelim.

A ve R köşeleri arasındaki kenarımız [AR] , R ve M köşeleri arasındaki kenarımız ise [RM] kenarıdır. M ve N köşeleri arasındaki kenarımız [MN]kenarıdır. Son olarak N ve A köşeleri arasında kalan kenarımız [NA] kenarıdır.

4-sinif-matematik-kare-dikdo%cc%88rtgen-ve-u%cc%88c%cc%a7gen

Karenin Köşegenleri

Tıoku dikdörtgen gibi karenin de köşegenleri vardır. Bu köşegenler birbirine eşittir. Aşağıdaki gösterime bakınız.

4-sinif-matematik-karenin-ko%cc%88s%cc%a7egenleri

Üçgen: Üç kenarı ve üç köşesi olan geometrik şekildir. Aşağıdaki üçgenin adı FNŞ üçgenidir ve fns%cc%a7-u%cc%88c%cc%a7gen şeklinde gösterilir. Kenarları tıpkı yukarıda yaptığımız gibi isimlendirebilirsiniz.

fns%cc%a7-u%cc%88c%cc%a7geni-4-sinif-mat

ÖNEMLİ NOT: Eğer bir kenar [AB] ile gösteriliyorsa bu kenarın uzunluğu |AB| ile gösterilir.

 


AÇILARINA GÖRE ÜÇGENLER

Daha önceki derslerimizde 90 dereceden küçük açıların dar açı, 90 dereceden büyük açıların ise geniş açı olduğunu öğrenmiştik. Üçgenlerin kenarları da kendi aralarında açılar oluşturmaktadır.

u%cc%88c%cc%a7gende-ac%cc%a7ilar-o%cc%88rnek-anlatim

Gördüğünüz gibi tüm açıları dar açı olan (yani 90 dereceden küçük olan) üçgen dar açılı üçgendir.

dik-ac%cc%a7ili-u%cc%88c%cc%a7gen-4-sinif-matematik

Bir üçgende açılardan bir tanesi dik açı ise (90 derece) bu üçgen dik üçgendir.

4-sinif-matematik-genis%cc%a7-ac%cc%a7ili-u%cc%88c%cc%a7gen-o%cc%88rneg%cc%86i

Yukarıdaki üçgen ise geniş açılı bir üçgendir çünkü açılardan biri geniş açıdır.

 

SONUÇ OLARAK:


u%cc%88c%cc%a7genler-ve-u%cc%88c%cc%a7gen-c%cc%a7es%cc%a7itleri

 

Sevgili öğrencilerimiz 4.sınıf matematik üçgenler kare ve dikdörtgenler konu anlatımımızın sonuna geldik. Umarım ders anlatımımızı beğenirsiniz ve matematik dersini çok seversiniz.