3.Sınıf Matematik Nokta Düzlem Ve Düzlemsel Şekiller Konu Anlatımı

1) Nokta: Kaleminizin ucuyla kağıda dokunduğunuzda oluşan şekil bir noktadır. Noktalar farklı büyüklükteki yuvarlaklarla ifade edilir. Yağmur damlaları, küçük toz parçaları da nokta olarak görünürler.

Çok uzaktaki bir cismi sadece nokta şeklinde görebilirsiniz. Yıldızlar gibi.

Noktaları günlük hayatta farklı alanlarda kullanırız. Örneğin haritalarda belli noktalar aradıımız yeri kolayca bulmamızı sağlar.

Aşağıdaki define haritasında hazinenin yeri nerededir? Hazine V noktasında bulunmaktadır.

2) Düzlem: Kalınlığı olmayan yüzeyler düzlemdir. Örneğin kitabınızın veya defterinizin sayfası aslında düzlemdir.

Benzer şekilde ağaçların yaprakları, kumaş ve diğer örnek verebileceğiniz tüm yüzeyler düzleme örnek olarak verilebilir.

Defterinize bir düzlem çizebilirsiniz ama düzlem sizin çizdiğinizle sınırlı değildir, eni ve boyu sınırsız olabilir.

Düzlemsel Şekil: Bir düzlemin içerisinde yer alan ve o düzlemi oluşturan parçalardır. Düzlemsel şekiller birleşerek düzlemleri oluştururlar.

Yukarıda çeşitli düzlemler ve bunları oluşturan düzlemsel şekiller yer almaktadır. Şimdi bunları bir tablo ile sınıflandıralım isterseniz.

Aşağıdaki modeli birlikte inceleyelim. Sizce bu modelimiz bir düzlem midir?

Yukarıdaki şekil bir düzlemdir. Bu düzlem dikkat ederseniz, farklı renklerdeki düzlemsel şekillerden oluşmaktadır. Bu düzlemsel şekiller pembe, yeşil ve sarı renklerdeki dikdörtgenlerdir.

Aşağıdaki krokiyi birlikte inceleyelim. Bu krokinin hangi düzlemsel şekillerden oluştuğunu anlamaya çalışalım.

Yukarıdaki krokiyi incelediğimizde krokinin bir düzlem olduğunu görüyoruz.

Düzlemimiz iki adet üçgen, üç adet dikdörtgen ve bir kareden oluşmaktadır. Bu geometrik şekilleri daha önceden biliyor olmalısınız.

3.Sınıf Matematik konu anlatımımızın sonuna geldik sevgili öğrenciler. Bir sonraki matematik dersimizde tekrar görüşmek dileğiyle.