3.Sınıf Matematik Tablo Ve Şekil Grafiği Konu Anlatımı

Tablo ve Çetele: Bir konu hakkında araştırma yaptığınızı ve elde ettiğiniz bilgileri gruplandırmak istediğinizi düşünün bunu nasıl yapardınız?

Bilgileri benzerliklerine ve farklarına göre gruplandırarak tablolar ve çeteleler oluşturabiliriz.

Çetelelerde verileri 5erli gruplara ayırarak daha kolay okunmasını sağlayabiliriz. Yukarıdaki çetele tablosunda dört dikey çizgiden sonra bunların üzerine bir de yatay çizgi çekilerek 5 çizgiye tamamlanmıştır. Çeteleler sıklık tabloları olarak da adlandırılır.

Sıklık tablosunda ise hangi rengi kaç kişinin sevdiği sayılarla gösterilmektedir.

Nesne ve Şekil Grafiği: Şimdi hangi öğrencinin hangi şeker çeşidini daha çok sevdiğini gösteren bir nesne grafiği oluşturalım.

Yukarıdaki nesne grafiğine göre en çok sevilen şeker hangisidir? En fazla sayıda limonlu şeker olduğu için en çok sevilen limonlu şekerdir. En az sevilen ise portakallı şekerdir.

Şimdi şekerleri yıldızla göstererek yeni bir tablo yapalım.

Bir grafikte sayılar yerine yukarıda olduğu gibi şekiller kullanılırsa buna şekil grafiği denir.

Ömer sınıf arkadaşlarına en sevdiği yemekleri sordu ve aldığı cevaplarla aşağıdaki çetele tablosunu oluşturdu. Sizce bu çetele tablosunda en çok sevilen yemek hangisidir?

Ömer’in arkadaşları en çok makarnayı seviyor. Çetele tablolarında 5erli gruplandırma yapıyorduk, yani 4 dikey 1 yatay çizgi böylece 5erli 5erli kolayca sayabiliyorduk.

Öyleyse yukarıdaki çetele tablosundan yararlanarak Ispanak sevenlerin , Makarna sevenlerin, Fasulye ve Köfte sevenlerin sayılarını bulalım ve bu sayıların sıklık tablosunu yapalım.

Şimdi bulduğumuz sayılara bir şekil grafiği yapabiliriz. Şekil grafiğinde kullanacağınız şekil herhangi bir şekil olabilir.

Yukarıdaki şekil grafiğimizde kolaylık olması için her çiçek 3 kişiyi gösterecek şekilde ayarlanmıştır.

Örnek 1: Merve sınıfta bir anket düzenleyerek arkadaşlarının en sevdikleri içecekleri sordu ve elde ettiği verilerle aşağıdaki çetele tablosunu oluşturdu.

Yukarıdaki çetele tablosuna göre en çok sevilen ve en az sevilen içecekleri bulalım.

ÇÖZÜM: Tabloya baktığımızda portakal suyunun 5 — 10 — 15 şeklinde sayarsak 15 kişinin sevdiğini görüyoruz. Bu durumda en çok sevilen portakal suyudur. En az sevilen ise 5 — 9 yani 9 ile gazozdur.


Örnek 2: Okulunuzdaki öğrencilerin sevdiği oyunlarla ilgili aşağıdaki şekil grafiğini oluşturduk.

a) En çok sevilen oyun hangisidir ve kaç kişi bu oyunu seviyor?

Çözüm: Şekil grafiğine göre en çok sevilen oyun saklambaçtır. Bu oyunu seven toplam 15 kişi vardır ( 5 şekil x 3 = 15 )

b) Yakar top oynamayı sevenler, ip atlamayı sevenlerden kaç kişi fazladır?

Çözüm: Yakar top oynamayı sevenler 4 x 3 = 12 kişidir. İp atlamayı sevenler ise 3 x 3 = 9 kişidir. Yakar top oynamayı sevenler 3 kişi fazladır.


Sevgili arkadaşlar bu dersimizde 3.sınıf matematik tablo ve şekil grafiği konularını işledik. Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyoruz. Teşekkürler.