3.Sınıf Matematik Simetri Konu Anlatımı

Sevgili öğrencilerimiz bu 3.sınıf matematik konu anlatımımızda simetri konusunu ele alacağız. Simetri nedir? Cisimlerin simetrileri nasıl bulunur bunları birlikte öğreneceğiz.

3.Sınıf Matematik Simetri Konu Anlatımı

Katlandığında iki eş şekil oluşturan figürler doğru simetrisine sahiptir. Bu şekillerin katlanma çizgisine simetri doğrusu adı verilmektedir.

Şimdi aşağıdaki şekillere birlikte bakalım. Sizce bu şekiller simetrik midir? Simetrik ise simetri eksenlerini birlikte bulalım.

Bir şeklin simetrik olabilmesi için katlandığında iki eş figür oluşması gerekir. Yukarıda kalp, üçgen ve baklava dilimi olarak verilen üç şekli de bu şekilde inceleyebiliriz.

Aşağıdaki şekillerin verilen doğruya göre simetriğini çizelim.

Yukarıdaki şekillerin simetri eksenleri zaten verilmiş. Yapmamız gereken kalemimizi elimize alıp bunların simetriklerini çizmektir.

Simetri konusuyla ilgili örnek soru çözümleri yapalım ve konumuzu daha iyi öğrenelim.

Örnek: Yanda verilen geometrik şeklin simetri doğrusuna göre simetriği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?

Aşağıdaki şekilleri birlikte gözden geçirelim. Bu şekiller için simetri eksenleri verilmiştir. Bu simetri eksenlerinden hangileri doğrudur, hangileri yanlıştır?

a) Verilen simetri doğrusuna göre şekil simetriktir.

b) Verilen simetri doğrusuna göre şekil simetriktir.

c) Verilen simetri doğrusuna göre şekil simetrik değildir.

ç) Verilen simetri doğrusuna göre şekil simetriktir.

Aşağıdaki örneği de siz defterinize yapın. Simetri doğrusuna göre şekillerin simetriklerini bulup noktalı kağıda çizin.

Arkadaşlar eğer 3.sınıf matematik simetri konu anlatımımızın sonuna geldik. Simetri, simetri ekseni gibi kavramları anladığınızı düşünüyoruz.