3.Sınıf Matematik Kilogram Ve Gram (Ağırlık Ölçüleri) Konu Anlatımı

Etrafımızdaki eşyalara, hayvanlara ve nesnelere bir bakalım. Hepsinin boyutu aynı mıdır? Hepsinin büyüklüğü aynı mıdır? Değildir. Çeşitli varlıkların büyüklükleri de farklıdır.

Çevremizdeki varlıkların miktarını tartarak buluruz. Tartı birimi “kilogram” ve “gram”dır. Büyük cisimlerin miktarını “kilogram” ile, küçük cisimlerin miktarını “gram” ile ölçeriz.

Madde miktarının diğer adı ise kütledir. Madde miktarı terazi ile ölçülür. Manavlarda veya pazarda sebzeleri tartmak için kullanılan eşit kollu terazilerle maddenin miktarı ölçülmektedir.

screen-shot-2016-11-17-at-15-54-34

Yukarıdaki resimde bazı hayvanlar görüyorsunuz. Bunlardan bazılarının miktarı 1kg dan daha azdır. Örneğin kelebek, arı, kurbağa, salyangoz ve tırtıl. Bunun dışında sinek, kuş, sivrisinek ve örümcek de 1kg dan az olan hayvanlara örnek olarak verilebilir.

1kg dan büyük olan hayvanlara örnek olarak ise köpek, kedi, ördek, yunus, maymun, balina, koyun, inek verilebilir. Bunlar büyük hayvanlardır ve miktarları 1kg dan büyüktür.

o%cc%88rnek-kg-ve-gram

Gördüğünüz gibi ansiklopedinin madde miktarı silgiden daha fazladır. Çünkü ansiklopedi yaklaşık 2kg gelmektedir fakat silgi yaklaşık 30 gram geliyor.

Büyük olan nesneleri her zaman kg ile ölçmeliyiz. Küçük olanları ise gr ile ölçeriz. Unutmayın arkadaşlar 1kg = 1000 gr ( yani 1 kilogram 1000 gram gelir ).

Şimdi bir başka örnek yaparak konu anlatımımıza devam edelim.

3-sinif-matematik-kilogram-ve-gram-konu-anlatimi

Yukarıdaki örneğimizde de gördüğünüz gibi bazı sebzeler büyük olduğu için bunları kg ile ölçeriz. Bazı sebzeler ise küçüktür bu sebzeleri gram ile ölçeriz. Büyük sebzelere örnek olarak karpuz, kavun, kabak ve beyaz lahana verilebilir bunların miktarı fazladır. Muz, erik, çilek, vişne, kiraz ise küçükür bunlar gram ile ölçülerek verilir.

kilogram-gram-o%cc%88rnek-3

Yukarıdaki örneğimizi çözebilmek için sadece toplama yaptık ve karşılaştırdık. Toplama işleminin sonucunda 286 kg eder 4 kişinin toplam kütlesi. Bu asansörün taşıyabileceği miktar olan 320kg dan küçük olduğu için asansör başarıyla bu 4 kişiyi taşır.

o%cc%88rnek-soru-c%cc%a7o%cc%88zu%cc%88mleri-o%cc%88rnekler

ÇÖZÜM:

a) Elma 10gramdan büyük olmalıdır 200gr olur.

b) Kalem 500gr olamaz, 5gr olmalıdır.

c) Bisiklet 200kg olamaz 13kg olmalıdır.

ç) At 400 kg olmalıdır, 4kg olamaz.

o%cc%88rnek-soru-kilogram-ve-gram

ÇÖZÜM:

a) Masayı ölçmek için kilogram kullanılmalıdır.

b) Piyano çok büyüktür kilogram ile ölçülmelidir.

c) 10 kuruş çok küçüktür gram ile ölçülmelidir.

ç) Ataş çok küçüktür ve gram ile ölçülmelidir.

d) Tenis topu küçüktür gram ile ölçülmelidir.

e) Düğme küçüktür gram ile ölçülmelidir.

3-sinif-matematik-o%cc%88rnek-soru-3

ÇÖZÜM:

Nesnelerden ikisi 200 er gram ise bu ikisi toplam 400 gram yapar. Üçüncüsü ise 175 gram geliyormuş. Bunların hepsinin toplamı 575 gram yapar. Yani ilk 3 nesnenin toplamı 575 gramdır. Toplam ise 875 gram geliyor hepsi. 4 nesneyi bulmak için 875 gram — 575 gram = 300 gram elde ederiz.


Örnek Problem:

Metin Usta kek yapmak istiyor ve malzeme listesi aşağıdaki gibi verilmektedir. 1 paket kabartma tozu 25 gram ve 1 yumurta 100 gram geliyorsa, Metin ustanın kekinde kullanılan malzemelerin toplam miktarını bulunuz.

metin-usta-kek-yapiyor

ÇÖZÜM: 25g + 100g + 225g + 400g + 300g + 25g = 1075 g = 1kg 75g toplam kullanılan malzeme miktarıdır.


3.sınıf matematik kilogram ve gram konu anlatımımızın sonuna geldik arkadaşlar. Bir sonraki dersimizde görüşmek üzere teşekkür ederiz.