3.Sınıf Matematik Geometrik Şekillerin Yüzleri Ve Yüzeyleri

Sevgili öğrencilerimiz bu dersimizde 3.sınıf matematik geometrik şekillerin yüzleri ve yüzeyleri konularını öğreneceğiz ve birlikte çeşitli alıştırmalar yapacağız. Fakat konuya başlamadan önce size bazı temel geometrik şekilleri göstermek istiyorum.

1) Geometrik Şekiller

Bu dersimizde sizlere temel bazı geometrik şekilleri göstermek istiyorum. Eğer bu geometrik şekilleri iyice öğrenirseniz sonraki derslerimizde de çok işinize yarayacaktır.

A) Üçgen

Sevgili arkadaşlar, üçgeni biliyor olmalısınız. Üç tane kenarı olan kapalı bir düzlemsel şekildir üçgen. Günlük hayatta üçgene benzeyen farklı eşyalar olabilir, bunlara örnek verebilirsiniz.

B) Kare

Karenin dört kenarı da birbirine eşittir, ve toplam 4 tane de köşesi vardır.

C) Daire

Daire bildimiz yuvarlak bir şekildir arkadaşlar.

D) Dikdörtgen

Karşılıklı kenarları birbirine eşt olan geometrik şekildir. Ayrıca dört köşesi ve dört kenarı vardır. Açıları birbirine diktir.

2) Geometrik Cisimler

Yukarıda anlattıklarım sadece en basit geometrik şekillerdi.Bir önceki konumuzda düzlemden ve düzlemsel şekil modellerinden bahsetmiştik.

Arkadaşlar dikkat ederseniz yukarıdaki şekiller aynı zamanda birer düzlemdir çünkü kalınlıkları yok. Geometrik cisimler ise bu şekillerin birleşmesiyle oluşan eni, boyu ve yüksekliği olan nesnelerdir.

1) Silindir ve Açınımı

Silindir iki yuvarlak ve bir dikdörtgenden oluşmaktadır. Eğer silindiri açarsanız bu düzlemsel şekillerden oluştuğunu görebilirsiniz.

2) KÜP ve Açınımı

Arkadaşlar küp tüm yüzeyleri birbirince eşit olan bir cisimdir. Yani altı üstü ve tüm yan yüzeyleri karelerden oluşmaktadır. İsterseniz küpü açalım ve açınımına birlikte bakalım, ne dersiniz?

3) Üçgen Prizma ve Açınımı

Alt ve üst yüzeyleri iki eşit üçgenden ve yan yüzeyleri dikdörtgenlerden oluşan geometrik cisimdir üçgen prizma. Aşağıda açınımı görülüyor lütfen inceleyin.

4) Dikdörtgenler Prizması ve Açınımı

Tüm yüzeyleri dikdörtgenlerden oluşan geometrik cisimdir. Aşağıda dikdörtgenler prizmasının açınımı yer alıyor lütfen inceleyin sevgili öğrenciler.

5) Koni ve Açınımı

Koni tabanında bir yuvarlak olan ve etrafı bir yuvarlak dilimiyle çevrilmiş huni şeklinde bir cisimdir.

6) Kare Prizma

Altında ve üstünde kare olan, yanları dikdörtgenlerden oluşan geometrik şekildir.

Gördüğünüz gibi tüm geometrik cisimlerin yüzey açınımları düzlemsel şekillerden oluşmaktadır.

2) Geometrik Cisimlerin Yüzeyleri

Geometrik cisimler düzlemsel şekillerden oluşur. Bu düzlemsel şekiller birleşerek geometrik cismin yüzeyini oluşturur arkadaşlar.

Örnek: Yandaki resimde verilen geometrik cisimlerin hangi düzlemsel şekillerden oluştuğunu birlikte bulalım.

Silindirin açınımı iki daire ve bir dikdörtgenden oluşur.
Üçgen prizmanın açınımı iki eşit üçgen ve üç adet dikdörtgenden oluşur.
Küpün açınımı altı adet eşit kare yüzeyden oluşmaktadır.

Yüz ve Yüzey

Aşağıdaki geometrik cisimlerin mavi ile boyalı yerleri geometrik cisimlerin yüzleridir. Yeşil ile boyalı olan yerler ise geometrik cisimlerin yüzeyleridir. Dikkat ederseniz kürenin yüzü ve yüzeyi aynıdır.

ÖRNEK SORULAR ve ÇÖZÜMLERİ

Örnek 1: Aşağıda verilen düzlemsel şekiller hangi iki cismin yüzleri ile eşleşebilir?

ÇÖZÜM: Doğru yanıt C seçeneği olmalıdır. Çünkü verilen şekillere bakarsanız sadece C seçeneğindeki cisimlerin açınımları ile örtüşmektedir.

Örnek 2: Bütün yüzeyleri eş olan cisim hangisidir?

ÇÖZÜM: Bütün yüzeyleri eş olan cisim KÜP tür. Bu yüzden sorunun cevabı A seçeneği olmalıdır.

Örnek 3: Aşağıdaki resimde verilen eşyaların hangi geometrik cisimlere benzediğini altlarına yazınız.

ÇÖZÜM: a) KÜRE b) Dikdörtgenler Prizması c) KÜP


Arkadaşlar 3.sınıf matematik geometrik şekillerin yüzleri ve yüzeyleri konu anlatımımız burada bitti. Konunun sorularına ve testlerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz. 3.sınıf matematik konu anlatımı

Teşekkür ederiz.