3.Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

Matematik sever öğrencilerimiz bu dersimizde 3.sınıf matematik çıkarmaişlemi konusunu işleyeceğiz.

3.Sınıf Matematik Çıkarma İşlemi Konu Anlatımı

ÖRNEK: Ali’nin elindeki yumurta sepetinde toplam 48 tane yumurta vardı.
Ali taşırken bu yumurtaların 6 tanesi kırılmıştır. Ali eve vardığında toplam kaç yumurtası kalmış olur?

ÇÖZÜM: Kalan yumurtaları bulmak için çıkarma işlemi yapmalıyız. Eğer toplam 48 yumurta varsa ve bunların 6 tanesi kırılmışsa sağlam yumurtaları bulmak için toplam yumurta sayısından kırılanları çıkarmamız gerekir.

48 — 6 = 42 tane sağlam yumurta kalmıştır.

Örnek: Bir bilgi yarışmasında erkekler 174 kızlar ise 162 puan almıştır. Erkeklerle kızlar arasındaki puan farkını onluk taban bloklarını kullanarak bulalım.

%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi-onluk-taban-blok

Yukarıdaki bloklara baktığımızda üst kısımda 174 sayısı ve alt kısımda 162 sayısı modellenmiştir. Şimdi dikkat ederseniz her ikisinde de 100 lük ortak, onluklara bakalım.

Her ikisinde yer alan ilk 6 blok da ortak. 174 sayısında dışarıda kalan (eşlenmeyen) 1 onluk ve 4 birlik var. Aynı şekilde 162 sayısında dışarıda kalan 2 tane birlik var. Böylece ortak olan kısımları çıkarmada dikkate almayız.

14 — 2 = 12 fark vardır deriz. Bu sonucu kolayca bulduk çünkü taban bloklarıyla göstermek çok kolay ve çıkarma işlemini bu şekilde yapmak da çocuk oyuncağı.

Örnek: Pul biriktirme merakı olan Ayça 348 pulundan 145 ini arkadaşlarıyla değiştiriyor. Ayça’nın değiştirmediği toplam kaç pulu olduğunu birlikte bulalım.

yc%cc%a7anin-pullari

Sayıların önce birliklerini çıkaralım, yalnız burada 5 birlikten 8 birlik çıkmaz. Bu yüzden komşudan bir onluk alıp bozarız. Böylece 15 ten 8 çıkarabiliriz.

yc%cc%a7anin-pullari-c%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi-yapiyoruz

5 Birlik + 10 Birlik = 15 Birlik

15 Birlikten 8 Birliği Çıkarırsak 7 Birlik kalır.

Şimdi onlukları çıkaralım. Onluklardan birini bozduğumuz için 3 onluk kaldı. 3 onluktan 7 onluk çıkmaz. Bu yüzden komşudan bir yüzlük almamız lazım. 1 yüzlük 10 tane onluğa eşittir arkadaşlar.

-sinif-c%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi

%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi-onluk-yu%cc%88zlu%cc%88k

Örnek: Mısırcı Mahmut Amca elindeki mısırlarının 275 tanesini sattı. Geriye 132 tane mısır kaldı. Mahmut amcanın başlangıçta kaç mısırı olduğunu bulalım.

siirci-mahmut-amca

Çözüm:

-sinif-mat-c%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi-o%cc%88rnek-s

Örnek: 203 — 121 işlemini onluk taban bloklarıyla modelleyerek yapalım.

-sinif-matematik-c%cc%a7ikarma-is%cc%a7lemi

3.Sınıf Matematik çıkarma işlemi örnek sorulu konu anlatımımızın sonuna geldik arkadaşlar. Daha fazla soru ve ders anlatımı için sitemizi takip etmeye devam edin.